Notice: wpdb::prepare was called incorrectly. The query does not contain the correct number of placeholders (2) for the number of arguments passed (3). Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 4.8.3.) in /home/narartt/domains/narart.com.tr/public_html/wp-includes/functions.php on line 4140 Özgün Baskı Sergisi - NARARTNARART Notice: Array to string conversion in /home/narartt/domains/narart.com.tr/public_html/wp-content/themes/nar/functions.php on line 668
<>
Geçmiş sergi

Burhan Doğançay Özgün Baskı Sergisi

06 Mart - 20 Nisan 2014

Notice: Array to string conversion in /home/narartt/domains/narart.com.tr/public_html/wp-content/themes/nar/functions.php on line 668

Aile üyeleri, dostları ve sevenleri Burhan Doğançay’ı anmak üzere
6 MART 2014 Perşembe tarihinde Nar Art Sanat Galerisi’nde bir araya geliyor.

1929 yılında doğan ve Çağdaş Türk Resmi’nin en önemli isimlerinden biri olan Burhan Doğançay 6 Mart 2014 tarihinde Nar Art Sanat Galerisi’nde başlayacak ve 20 Nisan’a dek devam edecek “Burhan Doğançay Özgün Baskı” sergisi ile sanatseverlerle buluşacak.

Resimlerinin yanı sıra fotoğraflarıyla da Türk Sanatı’nın önemli isimlerinden biri olan Doğançay, Kasım 2009’da, yaptığı tablolardan “Mavi Senfoni”, Yıldız Holding yöneticisi Murat Ülker tarafından, İstanbul’da yapılan bir açık artırmada 2.2 milyon TL’ye satın alınınca “Yaşayan en pahalı Türk ressam” olarak anılmaya başlanmıştı.

Açılışı 6 Mart 2014 Perşembe akşamı saat 18.00’de aile üyeleri, dostları ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşecek “Burhan Doğançay Özgün Baskı” sergisi 20 Nisan 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Nar Art Sanat Galerisi Sahibi Selmin Özbudak “Çağdaş Türk Resmi’nin en önemli isimlerinden biri olmasının yanı sıra bir aile ferdimiz olarak da kendisini özlemle anıyoruz. Kendisinin özel koleksiyonlardan derlenen ve sanatçının neredeyse tüm dönemlerine ışık tutan 16 resminin baskı belgeleri ve orijinal bir resminin sevenleriyle buluşacağı bu sergimizi kendisinin ölüm yıldönümünde açmayı çok arzu etmiştik, ancak aile yakınlarının sağlık problemleri nedeni ile o tarihlerde mümkün olamadığı için erteledik ve 6 mart Perşembe günü bu özel serginin açılışını yapmaya karar verdik.” şeklinde bir açıklama yaptı.

15 Ocak 2013 tarihinde İstanbul’da vefat eden Doğançay Sanat eğitimini ilk olarak babası Adil Doğançay’dan ve tanınmış ressam Arif Kaptan’dan aldı. Babasının teşvikiyle başlayan resim çalışmaları, Ankara Üniversitesi’nde aldığı hukuk eğitiminin ve 1955’te Paris’te bitirdiği ekonomi doktorasının önüne geçerek sanat serüveninin başlangıcı oldu. Bir yandan akademik eğitimi devam ederken, diğer yandan resim çalışmalarını hiç aksatmadan sürdürdü.

“Burhan Doğançay’ın Özgün Baskı” sergisi, 6 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında her gün Beylerbeyi Nar Art Sanat Galerisi’nde 10.00-19.00 arası görülebilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:
KADRİYE YARGICI: 0533 410 99 33 / 0533 356 69 70
kadriyeyargici@gmail.com

curious by recode.